چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
خانه / رادیو کتاب سرودار / رادیو کتاب سرودار (قسمت دوم) – معرفی کتاب به راستی سبز باشید

رادیو کتاب سرودار (قسمت دوم) – معرفی کتاب به راستی سبز باشید

به راستی سبز باشید

قسمت دوم: کتاب به راستی سبز باشید
گوینده: نسترن کاوه

در این قسمت از رادیو کتاب سرودار، کتاب به راستی سبز باشید را با صدای زیبای نسترن کاوه مرور می‌کنیم. این کتاب برای آگاهی‌بخشی به تمام گروه‌های سنی مناسب است ولی به طور ویژه برای کودکان و نوجوانان منتشر شده است. همچنین با کلیک بر دکمه‌ی زیر می‌توانید قسمت دوم رادیو کتاب سرودار را به طور رایگان دانلود کنید. 🙂

دانلود رایگان معرفی کتاب به راستی سبز باشید

محتوای این قسمت از رادیو کتاب سرودار:

کیم مکی از بنیانگذاران سازمان زیست‌محیطی «استرالیا را پاکیزه کنیم» و سازمان زیست‌محیطی «جهان را پاکیزه کنیم» و نائب رئیس آن‌هاست. وی مشاور بازاریابی اجتماعی و پایداری بین‌المللی است که نشنان جئوگرافیک از مشتریان این مؤسسه است.

جنی بونی مدیر سازمان‌های زیست‌محیطی بالاست. وی و کیم در شرکت بازاریابی اجتماعی و پایداری، به نام Momentum2 شریک‌اند. آن‌ها با هم علامت تجاری True Green (سبز واقعی) را ابداع کرده‌اند. وی دو فرزند و دو فرزندخوانده دارد.

سخنی با پدر و مادرها و آموزگاران:

حفاظت محیط زیست، در دوره‌ای که نسل ما به مدرسه می‌رفت، شاید حتی به گوشمان هم نخورده بود. در آن زمان کسی نگران طبیعت و محیط زیست نبود. فکر می‌کردیم آزادیم هرطور که می‌خواهیم و می‌توانیم، از طبیعت بهره‌برداری کنیم؛ مصرف بیش‌تر یعنی رفاه بیش‌تر. برای بسیاری از ما صحبت از سهم آیندگان از طبیعت، بی‌معنی بود.

اکنون روزگاری دیگر است. بسیار دیر، اما به هر حال دریافته‌ایم که استفاده از طبیعت حدی دارد و اگر به تعادل دیرپای آن زیان برسانیم، با آلودگی محیط زیست و کمبود منابع طبیعی روبرو خواهیم شد. برای ما تغییر عادت بسیار دشوار است. اما فرزندان ما می‌توانند و باید، از کودکی با موضوع‌های زیست‌محیطی آشنا شوند و حفاظت محیط زیست بخشی از شخصیت در حال شکل‌گیری آن‌ها شود.

بچه‌های این زمانه بهتر از ما فکر می‌کنند و وسایل ارتباطی بی‌سابقه‌ای در اختیار دارند؛ کافی است انگیزه و اطلاعات صحیح به آن‌ها بدهیم تا دست به کار شوند. از طرفی دیگر بچه‌ها باید باور کنند که می‌توانند با خطرات بزرگ زیست‌محیطی جامعه روبه‌رو شوند و با آن‌ها مبارزه کنند.

پیشگفتار کتاب به راستی سبز باشید:

وقتی به آسمان نگاه می‌کنید، به این فکر می‌افتید که چه چیزی در ورای ستاره‌ها وجود دارد؟ جهان هستی آنقدر وسیع، پیچیده و حیرت‌انگیز است که آدم را مجذوب می‌کند.

گاهی ممکن است از خودمان بپرسیم چطور در این سیاره‌ی بی‌نظیر آبی زندگی می‌کنیم و در کجای این جهان قرار داریم؟

می‌دانیم که امکان زندگی ما در سیاره‌های دیگر یا دست کم در سیاره‌های نزدیک ما ممکن نیست. فضانوردان به ماه سفر کرده‌اند و سفینه‌های بدون سرنشین، مریخ و ماه‌های زحل و مشتری را بررسی کردند. در این سیارات آب و جو وجود ندارد؛ پس حتی اگر بتوانیم به آن‌ها سفر کنیم، امکان زندگی در آن‌ها وجود ندارد.

باور می‌کنید که برای تهیه‌ی چیزهایی که واقعاً مورد نیازمان نیست، آنچنان بی‌پروا از منابع زمین را مصرف می‌کنیم که اگر مراقب نباشیم، منابع زمین برای ما کافی نخواهد بود؟

امروزه دانشمندان در سرتاسر دنیا متوجه مشکلات و مسائل محیط زیست شده‌اند. چیزی که انتظارش را نداشتیم، دارد اتفاق می‌افتد. روش زندگی ما بر تعادل دقیق جو زمین تأثیر می‌گذارد.

هزاران سال است که جمعیت کره‌ی زمین رو به رشد است. ولی کسانی‌که امروز روی زمین زندگی می‌کنند، آسیب زیادی به زمین، دریا و جو وارد می‌کنند و این آسیب اکنون به اوج خود رسیده است. بیش از حد انرژی مصرف می‌کنیم. از منابع زیادی استفاده می‌کنیم. کشاورزی، صنعت و وسایل نقلیه هوا را آلوده می‌کنند. آب و هوا (اقلیم) همیشه در تغییر بوده است.

ولی امروز آب و هوا خیلی سریع تغییر می‌کند. ما مردم کره‌ی زمین هستیم که این تغییر را ایجاد کرده‌ایم. باید کمک کنیم تا این روند را کند و آسب‌ها را جبران کنیم.

نوشته‌ی پشت جلد کتاب به راستی سبز باشید:

در کتاب به راستی سبز باشید با الفبای حفظ محیط زیست یعنی بازمصرف، بازیافت، بازکاهی و بازاندیشی آشنا می‌شویم.

شاید مفاهیم زیست‌محیطی مانند افزایش گازهای گلخانه‌ای، گرمایش زمین، یا بالا آمدن سطح آب دریاها پیچیده به نظر برسند و گمان کنیم که پیدا کردن راه حل برای این مشکلات از توان ما خارج است ولی راه‌حل ساده‌تر از آن است که فکرش را می‌کنیم. می‌توانیم از روش‌های ساده و عملی حفظ محیط زیست در خانه، مدرسه و شهرمان شروع کنیم، از کم کردن دمای شوفاژ تا صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و آب و تفکیک زباله.

در این کتاب همچنین می‌آموزیم که قدم‌های سبز ما هرچند کوچک و به ظاهر بی‌اهمیت، راه را به سوی حفظ محیط زیست می‌گشایند.

درباره‌ی سرودار

کار اصلی ما در تیم سرودار افزایش آگاهی محیط زیستی و معرفی محصولات دوستدار محیط زیست است. ما اینکار را در جهت توسعه­ ی استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست در تمامی جنبه­ های زندگی انجام می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *