چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
خانه / پلاستیک / شش قدم ساده برای کاهش مصرف پلاستیک

شش قدم ساده برای کاهش مصرف پلاستیک

کاهش مصرف پلاستیک

پلاستیک‌ها به کابوسی برای طبیعت تبدیل شده‌اند. چون تقریباً هیچ وقت از بین نمی‌روند و با گذشتن سالیان دراز تنها به ذرات ریزتری تبدیل می‌شوند که بعد از ورود به آب و خاک از رنجیره‌ی غذائیمان سر در می‌آورند. اتفاق غم‌انگیزی که هم اکنون در برخی مناطق جهان رخ داده است و با سرعت زیادی در حال شیوع است. در تصویر بالا که از کانال تلگرام “صرفاً جهت اطلاع” برداشت شده است، ۶ قدم ساده و بسیار کاربردی برای کاهش مصرف پلاستیک را می‌بینید. در ادامه موارد موجود در عکس آورده شده است:

۱) بطری آب معدنی:

از خریدن بطری‌های یکبار مصرف آب تا حد امکان خودداری کنید. همراه خود ظرف آب داشته باشید و آب لوله‌کشی بنوشید نه آب بطری.

۲) نی پلاستیکی:

نی‌های پلاستیکی یکی از ده چیزی است که سواحل را آلوده کرده است. پس برای کاهش مصرف پلاستیک از نی پلاستیکی استفاده نکنید و به فروشندگان غذا و نوشیدنی توصیه کنید از نی‌های کاغذی که جذب طبیعت می‌شوند استفاده کنند. یک روش بهتر همراه داشتن نی فلزی خودتان است!

۳) قاشق و چنگال یکبار مصرف:

همراه داشتن یک قاشق و چنگال باعث می‌شود که از قاشق و چنگال یکبار مصرف استفاده نکنید. اگر هر روز بیرون خانه غذا می‌خورید تصور کنید خود شما چه مقدار قاشق و چنگال پلاستیکی در سال استفاده می‌کنید.

۴) ریزدانه‌های پلاستیکی (میکروبیدها):

چهارمین پیشنهاد برای کاهش مصرف پلاستیک خودداری از مصرف محصولاتی است که ریزدانه‌های پلاستیکی (میکروبید) یا ذرات براق اکلیل دارند. با مصرف این نوع محصولات، ناخواسته مقدار زیادی ذرات پلاستیک وارد آب‌های کره‌ی زمین می‌کنید.

۵) کیسه‌ی پلاستیکی:

همیشه کیسه‌ی خرید چندبار مصرف همراه داشته باشید و از کیسه‌های یکبار مصرف تا حد امکان استفاده نکنید.

۶) بسته‌بندی پلاستیکی:

و آخرین پیشنهاد برای کاهش مصرف پلاستیک که بسیار هم ساده است، خرید میوه و سبزی‌های باز و بدون بسته‌بندی پلاستیکی است.

شما از کدام روش برای کاهش مصرف پلاستیک استفاده می‌کنید. آیا هنگام نه گفتن به پلاستیک با واکنش متفاوت فروشنده و یا سایر خریداران روبرو شده‌اید؟ لطفاً تجربه‌های ارزشمند خودتان را با مخاطبان دغدغه‌مند سرودار به اشتراک بگذارید.

سرودار؛ دوستدار تو، دوستدار زمین 🙂

درباره‌ی سرودار

کار اصلی ما در تیم سرودار افزایش آگاهی محیط زیستی و معرفی محصولات دوستدار محیط زیست است. ما اینکار را در جهت توسعه­ ی استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست در تمامی جنبه­ های زندگی انجام می‌دهیم.

همچنین ببینید

تغییر اقلیم چیست

تغییر اقلیم و عوامل موثر بر آن چیست؟

علت اصلی پدیده‌ی تغییر اقلیم رهایش بیش از حد گازهای گلخانه‌ای در جو است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *