یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه / پلاستیک / نکات خانه داری سالم: پلاستیک ها را با دقت انتخاب کنید

نکات خانه داری سالم: پلاستیک ها را با دقت انتخاب کنید

خانه‌های ما از وسایل پلاستیکی پر شده است. و در واقع بیشتر ما نمی‌دانیم که آن‌ها از چه چیزی ساخته شده‌اند. و آیا مطمئن هستند یا نه. EWG این نکات را جمع آوری کرده است تا به شما کمک کند پلاستیک‌ها و جایگزین‌های بهتری برای خانواده­‌ی خود انتخاب کنید:

چرا باید وسایل پلاستیکی را با دقت انتخاب کنید؟
چگونه وسایل پلاستیکی سالم‌تری را انتخاب و استفاده کنیم؟
جایگزین‌های غیرپلاستیکی مطمئن‌تر کدامند؟

 

چرا باید وسایل پلاستیکی را با دقت انتخاب کنید؟

سمی بودن پلاستیک‌ها به طور کامل شناخته نشده و به اندازه کافی مورد آزمایش قرار نگرفته است. چیزی که ما به طور قطع می‌دانیم این است که بیشتر پلاستیک‌ها به منظور تغییر کیفیت پلاستیک برای موارد استفاده مورد نظر حاوی افزودنی‌های شیمیایی هستند. به عنوان مثال برای نرم‌تر کردن یا مقاوم کردن نسبت به نور ماوراء بنفش. برخی از این ترکیبات و افزودنی‌هایی که ما می‌شناسیم مضر هستند. مانند ماده‌ی شیمیایی بیسفنول-ای (BPA) و نرم کننده­‌ی پلاستیک به نام فتالات. همچنین درباره­‌ی بقیه‌ی مواد اطلاعات کافی نداریم.

انتخاب ظروف پلاستیکی
ما همچنین می‌دانیم که مواد شیمیایی پلاستیک‌ها معمولا به آب و مواد غذایی درون آنها انتقال می‌یابند. اگرچه ممکن است مقدار آن کم باشد. ولی سالم بودن آن به اثبات نرسیده است. چنانچه دکتر آنیلا جاکوب (۱) دانشمند ارشد سابق EWG به وب مریلند (۲) گفته است:

اگرچه بیشتر مواد شیمیایی که در آشپزخانه وجود دارند “مطمئن”در نظر گرفته می­‌شوند، این موضوع به این دلیل نیست که سالم بودن آن‌ها به اثبات رسیده است. بلکه به این دلیل است که ناسالم بودن آنها اثبات نشده است.

جاکوب اظهار دارد: “تحقیقات بسیار کمی درباره­‌ی اینکه مواد شیمیایی موجود در ظروف غذایی پلاستیکی که به درون آن تراوش می­‌کنند چه اثرات بالقوه­‌ی سوئی بر سلامتی دارند، انتشار یافته است.”

اگرچه BPA و فتالات به عنوان مواد بهتری فرض می­‌شوند، هر دوی آنها مختل کننده­‌ی بسیار قوی هورمون‌ها هستند. و ارتباط فزاینده­‌ای با اثرات سلامتی مانند تغییرات مغز و رفتار، سرطان و آسیب­‌های دستگاه تناسلی دارند.

وسایل پلاستیکی به طور مداوم تغییر می­‌کنند و هنوز ناشناخته­‌های زیادی وجود دارد. بنابراین، از پلاستیک با احتیاط استفاده کنید. به ویژه آن‌هایی که به طور معمول در خانه‌های ما یافت می‌­شوند و با غذا و بدنمان در تماسند.

 

پلاستیک­‌های مطمئنتری را انتخاب و استفاده کنیم – این انتخاب کجا بیش‌ترین اهمیت را دارد؟

از آنجایی که امروزه وسایل پلاستیکی در همه جا وجود دارند، در انتخابشان دقت کنید تا حداقل تماس را با آن‌ها داشته باشید. اجتناب کامل از آن‌ها عملی نیست، بنابراین به شما پیشنهاد می‌­کنیم به پلاستیک­‌هایی که احتمال دارد با دهانتان در تماس باشند بیشتر توجه کنید (معمول‌ترین شیوه‌­ای که مواد شیمیایی موجود در محصولات پلاستیکی وارد بدن می شوند). مواد شیمیایی پلاستیک از چند روش با دهان شما در تماس هستند: از دستان شما، غذا و نوشیدنی‌هایتان. این موضوع، به ویژه برای بچه‌های کوچک‌تر از اهمیت بیش‌تری برخوردار است. زیرا آن‌ها بیش‌تر اوقات اشیاء و دست‌هایشان را وارد دهانشان می­‌کنند.

 

پلاستیک‌هایی که باید از آنها اجتناب کرد:

 • از پلاستیک‌هایی که با علامت “۳” یا “PVC” مشخص شده‌اند اجتناب کنید. PVC مخفف پلی‌وینیل کلراید (۳) است، که معمولا وینیل نامیده می‌شود. پی وی سی اغلب با فتالات ترکیب می­‌شود. فتالات یک افزودنی سمی است که برای انعطاف‌پذیرتر کردن پلاستیک مورد استفاده قرار می­‌گیرد. از آنجایی‌که استفاده از فتالات اخیراً در اسباب بازی‌های کودکان ممنوع شده است، ممکن است در اسباب بازی‌هایی که پیش از فوریه ۲۰۰۹ ساخته شده‌اند وجود داشته باشد. این ممنوعیت برای پرده‌های حمام، اسباب بازی‌های بادی که در سواحل استفاده می‌شوند، بارانی­‌ها و اسباب بازی‌های کودکان بالای دوازده سال نیز اعمال شده است.
 • از ظروف پلی کربنات اجتناب کنید (این ظروف گاهی با علامت ۷# یا “PC” مشخص می­‌شوند). این پلاستیک‌ها سفت و شفاف هستند. مانند ظروف نگهداری غذای پلاستیکی و بطری‌های آب و … . مقادیر جزئی BPA از این ظرف‌ها می‌توانند خارج شوند. مخصوصاً اگر برای غذاها یا مایعات گرم استفاده شوند. پلاستیک‌های نرم یا مات BPA ندارند.

در مطالعه‌ای اخیر که در دانشگاه هاروارد انجام شد، مشخص گردید در بدن دانشجویان هنگامی که از بطری­‌های پلی کربنات برای نوشیدن آب سرد استفاده می­‌کردند، در مقایسه با هفته‌هایی که از ظروف دیگری آب می­‌نوشیدند، ۹۳% بیش‌تر BPA وجود داشت.

ما به شما استفاده از شیشه و سرامیک را توصیه می­‌کنیم. اما هنگامی که هیچ انتخاب دیگری وجود ندارد، استفاده از پلاستیک‌هایی با علامت ۴،۲،۱ یا ۵# حاوی BPA نبوده و احتمالا انتخاب بهتری هستند.

 

چگونه پلاستیک را به کار ببریم:

وقتی از پلاستیک استفاده می­‌کنید، آن‌ها را به شیوه‌ی سالمی به کار ببرید. ما به شما توصیه­‌های زیر را داریم:

ظروف پلاستیکی حاوی آب و مواد غذایی را در مایکروویو قرار ندهید. حتی اگر ادعا می‌شود که استفاده از آنها در مایکروویو بی‌خطر است. گرما می‌تواند پلاستیک را تجزیه کرده و موجب ورود افزودنی‌های شیمیایی به نوشیدنی­ و غذاهایتان شود. مایکروویوها به طور یکنواخت حرارت ایجاد نمی‌­کنند و در جاهایی که نقاط داغ ایجاد می­شود احتمال تجزیه­‌ی پلاستیک بیش‌تر است.

از ظروف پلاستیکی برای مایعات سرد استفاده کنید و نه داغ.

از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف دوبارهاستفاده نکنید. زیرا این ظروف اگر مکرراً مورد استفاده قرار بگیرند، می­‌توانند تجزیه شده و مواد شیمیایی آزاد کنند.

از بطری­‌های آب پلاستیکی کهنه و خراشیده شده اجتناب کنید. هنگامی که سطح پلاستیک ساییده شده باشد، احتمال در معرض قرار گرفتن مواد شیمیایی بیشتر می­‌شود.

برای شستشوی پلاستیک‌ها، آن‌ها را در قفسه­‌ی بالایی ماشین ظرفشویی، دور از المنت گرم کننده قرار دهید. و یا آن‌ها را با دست بشویید. این کار سائیدگی و خراشیدگی را کاهش می­‌دهد.

به کودکان و خردسالانتان اجازه ندهید که از وسایل برقی پلاستیکی (کنترل، تلفن همراه) استفاده کنند. و یا آنها را در دهانشان قرار دهند. چرا که ممکن است این وسایل با مواد ضدحریق پوشانده شده باشند. در یکی دیگر از نکات خانه­‌داری سالم درباره­‌ی ضدحریق‌ها بیش‌تر بدانید و همچنین بیاموزید که چگونه خانواده­‌ی خود را کم‌تر در معرض آنها قرار دهید.

دستان کودکان را پیش از غذا بشویید.

 

برخی جایگزین‌های مطمئن دیگر

هنگامی که احتمال تماس دهان با ظرف وجود دارد، از پلاستیک اجتناب کنید. طیف گسترده­‌ای از جایگزین‌های سالم‌تری وجود دارند که نیازهای خانواده­‌ی شما را برطرف می­‌کنند.

 

برای کودکان

اسباب بازی پلاستیکی

در آشپزخانه

 • ظروف سرامیکی یا شیشه­‌ای (مانند پیرکس) برای ذخیره­ و گرم کردن مواد غذایی و نوشیدنی‌های شما مناسب‌تر هستند.
 • از مخلوط کن‌های برقی از جنس شیشه­ یا پیرکس استفاده کنید تا از ورود تراشه­‌های پلاستیکی به غذای خود جلوگیری کنید.
 • کفپوش‌هایی طبیعی به جای وینیل نصب کنید.
 • از تخته­‌های چوبی استفاده کنید. اما از آن‌ها به درستی مراقبت کنید تا تجمع باکتریها به حداقل برسد.
 • برای پوشاندن مواد غذایی در مایکروویو به جای روکش پلاستیکی از دستمال کاغذی استفاده کنید.

 

در حمام

 • از پرده­‌های حمامی که جنس آنها کتان است به جای وینیل استفاده کنید.
 • در وان حمام، برای بازی بچه­‌ها به جای استفاده از اسباب بازی‌ها و کتاب‌های حمام که از جنس پلاستیک نرم هستند، از لیف‌ها و عروسک‌های انگشتی از جنس کتان، قایق‌های اسباب بازی چوبی و فنجان‌های آلومینیومی سبک وزن استفاده کنید.

(۱) Dr. Anila Jacob
(۲) Web MD
(۳) polyvinyl chloride

منبع: نکات خانه‌داری سالم EWG
مترجم: سیده زینب مهدویان

همچنین ببینید

تفکیک از مبدأ

تفکیک از مبدأ – دیرین دیرین

  برای خاطر خودمون، فرزندانمون و زمین… اولین قدم در تفکیک از مبدأ ریختن زباله‌های …

۳ نظر

 1. ممنون از سایت خوبتون. من هم توی سایتمون
  آموزش های زیادی گداشتم به سایت من هم
  سر بزنید

 2. ممنون از مطالب خوبتون. به سایت کوچک ما هم
  سر بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *