چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
خانه / محصولات ارگانیک / کشاورزی ارگانیک و تفاوت آن با کشاورزی پایدار

کشاورزی ارگانیک و تفاوت آن با کشاورزی پایدار

کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک سیستم مدیریت تولید جامع‌نگر است که بر اساس کاربرد حداقل نهاده‌های خارجی، عدم استفاده از کودها و آفت‌کش‌های مصنوعی می‌باشد. این سیستم سبب ارتقاء و بهبود اکوسیستم کشاورزی، شامل تنوع زیستی، چرخه‌های بیولوژیکی و فعالیت بیولوژیکی خاک می‌شود. در کشاورزی ارگانیک کاربرد عملیات مدیریتی بر استفاده از نهاده‌های تولید شده در خارج از مزرعه ارجحیت دارد.

برای این منظور، توجه به این اصل که در هر منطقه نظام متناسب با شرایط محلی آن منطقه باید توسعه یابد، دارای اهمیت است. این امر برای تکمیل عملکردهای خاص در سیستم با استفاده از روش‌های مکانیکی، بیولوژیکی و زراعی که با کاربرد مواد مصنوعی در تضاد است، انجام می‌شود.

به دلیل آلودگی‌هائی که به طور کلی در محیط زیست وجود دارد با عملیات کشاورزی ارگانیک، نمی‌توان تضمین کرد که محصول تولید شده کاملاً عاری از بقایای مواد مضر است. کاربرد روش‌های ارگانیک آلودگی هوا، خاک و آب را به حداقل می‌رساند.

هدف اولیه‌ی کشاورزی ارگانیک، سلامتی و بهره‌وری اجتماعات وابسته به حیات خاک، گیاه، حیوان و انسان است.

کاربرد واژه‌ی ارگانیک در برچسب‌گذاری یک فرآورده بیان‌گر این است که فرآورده مطابق با استانداردهای ارگانیک، تولید و به وسیله‌ی یک سازمان گواهی کننده، تأئید شده است. در کشورهای مختلف، برای توصیف روش تولید ارگانیک واژه‌هایی مانند بیولوژیکی و اکولوژیکی را نیز به کار می‌برند.

اهداف طراحی سیستم تولید ارگانیک

به طور کلی سیستم تولید ارگانیک با اهداف زیر طراحی شده است:

  • افزایش تنوع زیستی در کل سیستم
  • افزایش فعالیت بیولوژیکی خاک
  • حفظ حاصلخیزی طولانی مدت خاک
  • بازیافت پسماند با منشأ گیاهی، حیوانی به منظور برگشت مواد مغذی به زمین و در نتیجه به حداقل رساندن کاربرد منابع تجدیدناپذیر
  • تکیه بر کاربرد منابع تجدیدپذیر محلی در سیستم سازمان یافته‌ی کشاورزی
  • کاربرد صحیح خاک، آب، هوا برای به حداقل رساندن آلودگی‌هائی که از عملیات کشاورزی حاصل می‌شود
  • عمل‌آوری فرآورده‌های کشاورزی با تأکید بر روش‌های فرآیند دقیق به منظور پایداری و حفظ کیفیت ارگانیک محصولات در تمام مراحل
  • تعیین مدت زمان مناسب برای دوره‌ی تبدیل یا گذار که در هر مزرعه با در نظر گفتن عوامل خاص منطقه‌ای، سابقه‌ی زمین، نوع محصول و دام می‌باشد.

تفاوت کشاورزی ارگانیک و کشاورزی پایدار:

در کشاورزی ارگانیک به هیچ وجه مجاز به استفاده از مواد شیمیایی نیستیم، مانند سموم مختلف و کودهای شیمیایی. در این سیستم هر آنچه که استفاده می‌کنیم باید به طور طبیعی باشد. مانند کود دامی، سبز و … . ولی در کشاورزی پایدار اشکالی در استفاده از مواد شیمیایی نیست، ولی باید در حداقل باشد.

محصولات ارگانیک از نظر کیفی برای سلامتی حائز اهمیت هستند.

الزامات تولید محصولات غذائی ارگانیک

الزامات تولید محصولات غذائی به روش ارگانیک با الزامات تولید سایر محصولات کشاورزی متفاوت است و در آن روش‌های اجرائی تولید، جزئی ذاتی از شناسائی، برچسب‌گذاری و ادعای چنین محصولاتی است.

 محصول ارگانیک

محصولی است که مطابق الزامات استاندارد ۱۱۰۰۰ تولید، فرآوری، ترابری و بسته‌بندی شده است و با نشان ارگانیک طبق بند ۵-۲ استاندار ملی ارگانیک ایران نشانه‌گذاری و عرضه می‌شود.

تهیه و تنظیم: سرودار
منبع ۱: استاندارد ملی ایران، ۱۱۰۰۰، تجدید نظر اول، ۱۳۹۳ – الزامات تولید، فرآوری، بازرسی و صدور گواهی، برچسب‌گذاری و بازار رسانی مواد غذائی ارگانیک
منبع ۲: وبلاگ زراعت نوین
منبع تصویر: وبسایت مزرعه‌ی ارگانیک گیلان زمین

درباره‌ی سرودار

کار اصلی ما در تیم سرودار افزایش آگاهی محیط زیستی و معرفی محصولات دوستدار محیط زیست است. ما اینکار را در جهت توسعه­ ی استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست در تمامی جنبه­ های زندگی انجام می‌دهیم.

همچنین ببینید

سموم شیمیایی

آیا واقعاً سموم شیمیایی می‌خوریم؟

یکی از مشکلاتی که در حوزه‌ی کشاورزی به روش سنتی وجود دارد، مصرف بیش از …

۲ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *