چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
خانه / تکنولوژی دوستدار محیط زیست / تولید انرژی، آب تمیز و کود همه از طریق این تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب کوچک

تولید انرژی، آب تمیز و کود همه از طریق این تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب کوچک

تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب کوچک

پژوهشگران در دانشکده‌ی مهندسی دانشگاه فلوریدای جنوبی تکنولوژی جدیدی ساخته‌اند که برای مناطق در حال توسعه، منبعی از انرژی پاک، آب و کود را فراهم می‌آورد. نکته‌ی جالب اینجاست که همه‌ی این‌ها از پسماند انسانی بدست می‌آید. این تکنولوژی که NEWgenerator نامیده می‌شود، ادرار و مدفوع را جمع‌آوری کرده و به عنوان یک تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب کوچک عمل می‌نماید.

این تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب کوچک با سرویس‌های بهداشتی سیار (CABs) موجود در آفریقای جنوبی جفت خواهد شد. این سرویس‌های بهداشتی سیار، کانتینرهای قابل حملی هستند که چند توالت، سینک و دوش در خود جای داده‌اند. این ساختمان‌ها در مناطق مسکونی‌ای قرار گرفته‌اند که مردم در خانه‌هایشان به لوله‌کشی و توالت دسترسی ندارند. اما با توجه به اینکه جمعیت در این مناطق در حال رشد است، گسترش خطوط فاضلاب با مشکل مواجه است.

تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب کوچک

هنگامی که سرویس‌های بهداشتی سیار به این تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب کوچک متصل شوند، دیگر هیچ نیازی به اتصال به خطوط فاضلاب نخواهد بود. به جای آن، فاضلاب به سمت این تصفیه‌خانه انتقال داده می‌شود. این واحد از فرایند هضم بی‌هوازی برای تبدیل مواد ارگانیک موجود در فاضلاب به بیوگاز استفاده می‌کند. بیوگاز تولید شده در کنار پنل‌های خورشیدی برای برق‌رسانی به این تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین هیچ نیازی به برق شبکه نخواهد بود.

منبع درآمد محلی‌ها

این تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب کوچک همچنین آب را از طریق یک فرایند چندمرحله‌ای ضدعفونی می‌کند. آب ابتدا از یک غشاء عبور داده می‌شود. در این غشاء باکتری‌ها و ویروس‌ها حبس خواهند شد. سپس آب با کلر ضدعفونی می‌شود. آب سالمی که از خروجی این دستگاه بدست می‌آید برای فلاش تانک توالت‌ها در سرویس‌های بهداشتی سیار و همچنین برای آبیاری باغ‌های محلی که در همان منطقه‌ی مسکونی گسترده شده‌اند، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

باغ‌های محلی همچنین پذیرای کود غنی از نیتروژن و فسفری خواهند بود که از فرایند تصفیه‌ی فاضلاب بدست آمده است. بدون کود، باغ‌ها به سختی به شکوفایی و حاصلخیزی می‌رسند. بنابراین داشتن یک منبع تولید کود همیشگی در محل، به این جوامع محلی در تولید غذای سالم کمک خواهد کرد. همچنین اگر مردم محلی تصمیم به فروش محصولات خود داشته باشند، این دستگاه حتی به یک منبع درآمد برای آن‌ها تبدیل خواهد شد.

تیم دانشگاه فلوریدای جنوبی سال آینده آزمایش‌های میدانیِ این تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب کوچک را در دوربانِ آفریقای جنوبی آغاز خواهند کرد. این کار با تأمین مالی بنیاد ملیندا و بیل گیتس انجام خواهد شد. دو واحد از این تصفیه‌خانه به سرویس بهداشتی سیار متصل شده و قادر خواهد بود تا به ۱۱۰۰ نفر در روز خدمات رسانی کند.

ترجمه: سرودار
منبع: www.treehugger.com

درباره‌ی سرودار

کار اصلی ما در تیم سرودار افزایش آگاهی محیط زیستی و معرفی محصولات دوستدار محیط زیست است. ما اینکار را در جهت توسعه­ ی استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست در تمامی جنبه­ های زندگی انجام می‌دهیم.

همچنین ببینید

درخت از کتاب

کتابتان را بکارید!

همه ما می‌دانیم که کاغذهای کتاب از درخت‌ ساخته می‌شوند. اما در آرژانتین کتابی به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *