چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
خانه / پلاستیک / چرا شرکت‌های مختلف در حال حذف میکروبید از محصولاتشان هستند؟

چرا شرکت‌های مختلف در حال حذف میکروبید از محصولاتشان هستند؟

میکروبید دانه‌ی کوچک پلاستیکی است که تقریباً همه جا پیدا می‌شود. احتمالاً شما این دانه‌ها را وارد دهانتان می‌کنید و یا روی صورت خود می‌مالید!

میکروبیدها در وسایل زیادی یافت می‌شوند ولی از همه بیش‌تر در محصولات مراقبت شخصی بکار می‌روند. صابون صورت، شامپو بدن، خمیردندان و … . شرکت‌ها آن را به عنوان لایه‌بردار در محصولات خود اضافه می‌کنند. اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد حتی آن‌ها می‌توانند مفید باشند.

ممکن شما متوجه مصرف این میکروبیدها نشوید. مگر اینکه آگاه شوید در جستجوی چه محصولی و با چه ترکیباتی هستید.

بزرگ‌ترین مشکلی که میکروبیدها ایجاد می‌کنند این است که برای ورود به فاضلاب طراحی شده‌اند! آن‌های بسیار کوچک هستند و بسیاری از تصفیه‌خانه‌ها نمی‌توانند آن‌ها را تصفیه و جداسازی کنند. بنابراین هر روزه میلیاردها میکروبید وارد آب‌های پذیرنده می‌شوند. حتی بدتر اینکه این پلاستیک‌های کوچک، مانند اسفنج بسیاری از مواد سمی اطرافشان را جذب می‌کنند. بنابراین یک میکروبید می‌تواند میلیون‌ها بار از آب اطرافش سمی‌تر باشد.

از آن‌جائیکه این میکروبیدها به منابع آب ما راه یافته‌اند از طریق ماهی‌ها خورده شده و از سفره‌ی غذایمان سر در می‌آورند.

بنابراین چرا شرکت‌ها این میکروبیدها را در محصولات خود قرار می‌دهند تا آغازگر چنین چرخه‌ای باشند؟!

دلیل اول این است که پلاستیک بسیار ارزان‌تر از لایه‌بردارهای طبیعی است که قبلاً استفاده می‌کردیم. همچنین این یک دست‌آویز برای فروش محصولات بیش‌تر است. به این دلیل که لایه‌بردارهای طبیعی بسیار مفید و موثر بودند و فقط نیاز بود هفته‌ای یک بار از آن‌ها استفاده کنید. اما میکروبیدها به دلیل ساختار نرمشان هر روز می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند و این بدان معنا است محصولاتی که خریده‌اید سریع‌تر تمام می‌شوند و شما مجبورید زودتر محصول جدید را خریداری کنید.

حتماً ما می‌توانیم از محصولاتی که حاوی میکروبید هستند اجتناب کنیم. اما آیا اینکه شرکت‌ها چنین محصولاتی را در قفسه‌ی فروشگاه‌ها قرار می‌دهند مشکل بزرگ‌تری نیست؟

خبر خوب اینکه بعضی از شرکت‌ها در حال حذف میکروبید از محصولات خود هستند. و بسیاری در حال ممنوع کردن این ذرات ریز پلاستیکی هستند.

?? مهم نیست که کجا زندگی می‌کنید. راه‌های گوناگونی برای اقدام علیه میکروبیدها وجود دارد. دست به کار شوید! ما به میکروبیدها نیازی نداریم. بیایید آن‌ها را از وسایل مصرفی‌مان، منابع آبمان و بدنمان خارج کنیم!

ترجمه: سرودار

درباره‌ی سرودار

کار اصلی ما در تیم سرودار افزایش آگاهی محیط زیستی و معرفی محصولات دوستدار محیط زیست است. ما اینکار را در جهت توسعه­ ی استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست در تمامی جنبه­ های زندگی انجام می‌دهیم.

همچنین ببینید

سفره یکبار مصرف

هشدار! سفره‌های یکبار مصرف برای سلامتی زیان‌بار است

هشدار درباره استفاده از سفره‌های یکبار مصرف! رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *