یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه / تکنولوژی دوستدار محیط زیست / حشره‌کش‌های کاملاً گیاهی برای اولین بار در ایران

حشره‌کش‌های کاملاً گیاهی برای اولین بار در ایران

حشره‌کش‌های گیاهی در ایران

حشره‌کش‌های گیاهی سبزآسا دارای تأئیدیه‌ی علمی از کشور دانمارک بوده و از لحاظ گیاهی بودن و همچنین اثربخشی سریع و موثر دارای گواهی معتبر می‌باشد.

این حشره‌کش‌های گیاهی از ترکیب چندین ماده‌ی موثره‌ی گیاهی به همراه سینرژیست‌ها و حلال‌های کاملاً گیاهی به صورت فرمولاسیونی خاص تولید شده و برخلاف حشره‌کش‌های شیمیایی هیچ باقیمانده‌ی مضری از خود در محیط برجا نمی‌گذارد.

«آیدین زیبایی» جوان خلاق گیلانی، حشره‌شناس، دانشجوی مقطع دکترای حشره‌شناسی دانشگاه تهران و مخترع این «افشانه حشره‌کش گیاهی» است.

حشره‌کش‌های شیمیایی چگونه بر سلامت انسان تأثیر می‌گذارند؟

به محض این‌که بدن در معرض حشره‌کش‌های شیمیایی قرار می‌گیرد، سم در بدن جذب می‌گردد. جذب حشره‌کش‌های شیمیایی در بدن می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای سلامتی، مانند اختلال در دستگاه‌های تنفسی، گوارشی، عصبی، مسمومیت حاد و سقط جنین شده و فرد، مستعد ابتلا به بیماری‌های خطرناکی مانند سرطان ریه و کبد می‌شود. کودکان، سالمندان، افراد با سبقه‌ی آسم و آلرژی و زنان باردار آسیب‌پذیرترین قشر جامعه در معرض حشرکش‌های شیمیایی هستند.

به همین منظور و با توجه به اهمیت موضوع، شرکت افشانه‌ی گیاه خزر متشکل از محققین توانمند و صاحب‌نظر با مدارک دکترای تخصصی تأسیس شده تا نتیجه‌ی سال‌ها تحقیقات و مطالعات خود را در زمینه‌ی حشره‌کش‌های کاملاً گیاهی، به شکل محصولی تجاری و قابل عرضه به بازارهای داخلی و خارجی فراهم آورد.

فارس: ترکیبات افشانه مذکور شامل چه چیزهایی است؟

طرح تولید و ساخت یک افشانه حشره‌کش گیاهی با استفاده از اسانس گیاهانی مانند رزماری، اسطوخ‌دوس، آویشن، نعناع و … است که علاوه بر اینکه خطری برای انسان ندارند خاصیت حشره‌کشی آن نیز بر آفات بهداشتی مانند پشه، مگس، سوسری و … نیز اثبات شده است.

مزیت‌های دیگر این افشانه بی‌خطر بودن برای محیط زیست، خوشبو کننده محیط با ماندگاری طولانی است در حالی که افشانه‌های شیمیایی برای انسان آلرژی‌زا هستند.

مکانیسم اثر استثنائی حشره‌کش‌های گیاهی سبزآسا

جهت اثربخشی سریع و موثر حشره‌کش‌های تولید شده در شرکت افشانه گیاه خزر، از تکنولوژی مهار اکتوپامین در فرمولاسیون‌های خود بهره می‌برد. تحقیقات دانشگاهی نشان داده است که اسانس‌های گیاهی به گیرنده‌های عصبی اکتوپامین حمله می‌کنند. اکتوپامین یک انتقال دهنده‌ی عصبی مهم در حشرات است که حرکات، رفتارها و متابولیسم حشرات را تنظیم می‌کند. اسانس‌های گیاهی دارای مواد فعالی هستند که در عملکرد این انتقال دهنده‌ی عصبی ایجاد اختلال می‌کنند. ترکیبات گیاهی خاص، با مهار گیرنده‌ی اکتوپامین خاصیت حشره‌کشی بسیار ایمن‌تری در مقایسه با سایر حشره‌کش‌ها ایجاد می‌کنند.

از آنجایی که مهره‌داران مانند پرندگان، ماهی، سگ‌ها و انسان‌ها گیرنده‌ی عصبی اکتوپامین را در بدن خود ندارند، بنابراین تحت تأثیر مکانیسم ویژه‌ی این ترکیبات قرار نمی‌گیرند. از این‌رو حشره‌کش‌های گیاهی سبزآسا در بی‌مهرگان باعث اثر ضربه‌ای و فوری (knock down)، مرگ و دور شدن دامنه‌ی وسیعی از حشرات مانند سوسک، سوسری، مورچه، کنه، دراکولا یا بند، موریانه، مگس، زنبود، ساس، شپش و سایر حشرات مضر می‌شوند.

سبزآسا دارای چهار محصول متفاوت با نام‌های ساتوکس، پیتار، ویتال و ریمو است:

۱- ساتوکس مخصوص نابودی و ریشه‌کنی ساس (SATOX):

ساتوکس ترکیبی کاملاً گیاهی بوده که روی تمامی مراحل رشدی ساس، مانند تخم‌ها و حشرات بالغ موثر بوده و خاصیت حشره‌کشی بسیار قوی دارد.

۲- پیتار مخصوص نابودی و ریشه‌کنی سوسک و مورچه (PITAR):

پیتار ترکیبی کاملاً گیاهی بوده که روی تمامی مراحل رشدی حشرات خانگی مانند سوسک حمام، مورچه و سایر حشرات مزاحم موثر بوده و خاصیت حشره‌کشی بسیار قوی دارد.

۳- ویتال مخصوص نابودی و ریشه‌کنی حشرات و عوامل بیماری‌زای گیاهان آپارتمانی (VITAL):

ویتال ترکیبی باور نکردنی برای کنترل آفات گیاهان زینتی و آپارتمانی مانند شته، کنه و سپردارها و سایر حشرات مضر، موثر می‌باشد. به‌علاوه، ویتال برای نابودی قارچ‌ها و باکتری‌های بیمارگر گیاهی نیز مناسب می‌باشد.

۴- ریمو مخصوص نابودی و ریشه‌کنی حشرات و انگل‌های خارجی حیوانات خانگی (RIMO):

ریمو ترکیبی کاملاً گیاهی بوده که روی تمامی مراحل رشدی حشرات و انگل‌های خارجی حیوانات خانگی مانند شپش، ساس، کک، کنه و سایر حشرات مزاحم که در درز و دالان‌های موجود در محل نگهداری حیوانات زندگی می‌کنند، موثر بوده و خاصیت حشره‌کشی بسیار قوی دارد.

از آن‌جایی که حشره‌کش‌های گیاهی سبزآسا کاملاً بی‌ضرر می‌باشند، در هنگام استفاده نیازی به ترک محل اسپری شده نیست. از این‌رو استفاده از این حشره‌کش‌ها در مکان‌های پر تردد مانند مهدکودک‌ها، بیمارستان‌ها، رستوران‌ها، مدارس، خوابگاه‌ها، انبارها، آسایشگاه‌ها، ادارات، مراکز خرید، کلینیک‌ها و … توصیه می‌شود.

امتیازات:

سبزآسا در علظت توصیه شده، برای پستانداران و سایر موجودات غیر هدف، بدون زیان است. پس از نابودی آفت، از خود اثر سمی برجای نمی‌گذارد. همچنین با توجه به اهمیت حشرات موذی به ویژه پشه‌ها، از آن می‌توان در پیشگیری از گزش نیز در محیط‌های باز و بسته استفاده نمود.

نکات ایمنی و سم‌شناسی:

LD50 گوارشی سبزآسا بیش از ۵۰۰۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم وزن بدن موش گزارش شده است. لذا برای انسان عملاً غیرسمی است. ولی با توجه به حساسیت برخی افراد به ترکیبات با منشأ گیاهی، در مصرف آن دقت شود.

برای تهیه‌ی حشره‌کش‌های گیاهی سبزآسا می‌توانید با شماره تماس ۰۹۳۳۲۴۰۴۹۱۵ تماس حاصل فرمائید. همچنین برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید به وبسایت www.afshanegiah.ir مراجعه کنید.

پانوشت: وبسایت سرودار هیچگونه نفع مادی از این نوشته نمی‌برد.
منبع ۱: بروشور محصولات سبزآسا
منبع ۲: باشگاه خبرنگاران جوان
منبع ۳: وبسایت شرکت افشانه گیاه خزر

تهیه و تنظیم: سرودار

درباره‌ی سرودار

کار اصلی ما در تیم سرودار افزایش آگاهی محیط زیستی و معرفی محصولات دوستدار محیط زیست است. ما اینکار را در جهت توسعه­ ی استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست در تمامی جنبه­ های زندگی انجام می‌دهیم.

همچنین ببینید

درخت از کتاب

کتابتان را بکارید!

همه ما می‌دانیم که کاغذهای کتاب از درخت‌ ساخته می‌شوند. اما در آرژانتین کتابی به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *