یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه / بازیافت / بازیافت پسماندهای الکترونیکی و استحصال فلزات گرانبها از آن‌ها توسط دانشجوی نخبه‌ی شیرازی

بازیافت پسماندهای الکترونیکی و استحصال فلزات گرانبها از آن‌ها توسط دانشجوی نخبه‌ی شیرازی

بازیافت پسماند الکترونیکی

“المیرا کیومرثیان” با ۲۰ سال سن به واسطه‌ی راه‌اندازی کارخانه‌ی بازیافت پسماندهای الکترونیکی و استحصال فلزات گرانبها از آن‌ها، امروز یکی از جوان‌ترین کارآفرینان کشور محسوب می‌شود.

وضعیت بازیافت پسماندهای الکترونیکی در کشورمان خوب نیست. رایانه‌ها و ابزارآلات قدیمی با توجه به ظرفیت و سرعت اندکشان در زمینه‌ی پردازش اطلاعات محکوم به خروج از چرخه‌ی مصرف هستند. وسایلی که در مدارهای الکترونیک آن‌ها مقادیری از فلزات گرانبها به کار گرفته شده است.

به گفته‌ی کارشناسان، از آنجا که تعداد فلزات به کار رفته در این قطعات بسیار زیاد و مقدار آن در هر قطعه بسیار پایین است، از صرفه‌ی اقتصادی کافی برای فعالان در حوزه ضایعات ندارد. اگر هم از چنین صرفه‌ی اقتصادی برخوردار باشد، مراحل استخراج فنی و پیچیده‌ای دارند. در اینصورت بازیافت پسماندهای الکترونیکی به یک فرصت در این حوزه تبدیل خواهد شد.

افتتاح کارخانه‌ی بازیافت پسماندهای الکترونیکی در ایران یا پژوهش در خارج از کشور

فراهم بودن امکان استخراج نقره، طلا، پلاتین و نیکل از قطعات الکترونیکی باعث شده است که یک بانوی جوان شیرازی در این زمینه تحقیق کند. وی حاصل دستاوردهای علمی خود را امروز در کارخانه‌ای در شهرک صنعتی شیراز می‌بیند. 

“المیرا کیومرثیان” با ۲۰ سال سن به واسطه‌ی راه‌اندازی کارخانه‌ی بازیافت پسماندهای الکترونیکی و استحصال فلزات گرانبها از آن‌ها، امروز یکی از جوان‌ترین کارآفرینان کشور محسوب می‌شود. وی که هم اکنون دانشجوی رشته شیمی است، در دوران کودکی تلاش‌های زیادی در حوزه‌ی علم و فناوری داشته است. 

این بانوی کارآفرین به خبرنگار ایرنا گفت: در سن ۹ سالگی به مقام نخست المپیاد کشوری در رشته‌ی ریاضی و علوم دست یافتم. در ۱۱ سالگی نخستین اختراع خود را انجام دادم. با همین اختراع چهار سال بعد در مسابقات کره‌ی جنوبی مدال طلا دریافت کردم. 

موسس کارخانه‌ی بازیافت فلزات گرانبها از پسماندهای الکترونیکی می‌گوید که به واسطه‌ی موفقیت‌های علمی و فناوری خود از کشورهای کانادا و استرالیا پیشنهاد داشته‌ام تا در این کشورها فعالیت پژوهشی خود را ادامه دهم. ولی این پیشنهادها را نپذیرفتم. تصمیم دارم تا ثمره‌ی پژوهش‌های علمی‌ام را در کشور خودم شاهد باشم. 

کیومرثیان ادامه داد: برای اجرای طرح خودم در زمینه‌ی «بازیافت فلزات گرانبها از ضایعات الکترونیکی» از مهرماه پارسال با یکصد میلیون تومان سرمایه‌ی شخصی، کارخانه‌ای را در نزدیکی شهرک صنعتی شیراز تاسیس کردم. 

این بانوی جوان کارآفرین گفت: اکنون فناوری بازیافت در شیراز فراهم شده و در راستای اجرای این طرح ۱۵ نیروی متخصص و نخبه در کارخانه‌ام که ‘شیمی صنعت کیومرثیان’ نام دارد، مشغول کار هستند. 

او ادامه داد: هم اینک این کارخانه بازیافت پسماندهای الکترونیکی به میزان یک تن در ماه انجام می‌دهد، در صورتی که ظرفیت ۱۵ تن در ماه را دارد. 

کمبود مواد اولیه، مشکل بزرگ سد راه این کارخانه

کیومرثیان گفت: کمبود مواد اولیه به مشکلی بزرگ سد راه این کارخانه تبدیل شده است. 

او درحالی از کمبود مواد اولیه‌ی کارخانه صحبت می‌کند که این مواد به وفور در استان فارس تولید می‌شود. این استان از نظر تولید مواد اولیه‌ی این کارخانه که ضایعات الکترونیکی است در رتبه‌ی دوم کشور قرار دارد. 

کیومرثیان گفت: از مسئولان استان فارس می‌خواهم که در راستای حمایت از تولید داخلی و جلوگیری از خام فروشی و خروج سرمایه‌های ملی کشور، تمهیداتی فراهم شود تا همکاری دائمی در جهت تأمین مواد اولیه‌ی این مجموعه‌ی صنعتی از ارگان‌های دولتی استان فارس ایجاد شود. چون این طرح در راستای اقتصاد مقاومتی قابلیت تبدیل به یک پروژه‌ی بزرگ ملی را دارد. 

این بانوی کارآفرین بیان کرد: مواد اولیه‌ی این کارخانه را دستگاه‌های از رده خارج شده‌ی برقی و وسایل کامپیوتری، مخابراتی، پزشکی و… تشکیل می‌دهند. 

کیومرثیان در پایان از عدم همکاری برخی سازمان‌ها و ارگان‌های استان فارس در زمینه‌ی ارائه‌ی پسماندهای الکترونیک گلایه کرد. او خواستار همکاری دستگاه‌های مذکور با این مجموعه شد.

لزوم همکاری دستگاه‌های اجرایی برای تأمین مواد اولیه

در یک ماه گذشته، معاون استاندار فارس در نامه‌ای به دستگاه‌های اجرایی استان همکاری با این کارآفرین جوان را خواستار شد. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه‌ی منابع استانداری فارس اوایل مهرماه جاری در این نامه با اشاره به مصوبه‌ی شورای برنامه‌ریزی و توسعه‌ی استان مبنی بر حمایت از تولیدات داخلی و اینکه این مجموعه تنها تولیدکننده‌ی کشور در این راستاست، همکاری و تحویل ضایعات الکترونیکی دستگاه‌های اجرایی استان به این مجموعه‌ی تولیدی را ابلاغ کرده است. 

بدین ترتیب، این بانوی کارآفرین چشم انتظار یاری مسئولان دستگاه‌ها و نهادها در استان فارس و کشور است تا به واسطه‌ی دانش فنی خود، قطعات به ظاهر دور ریختنی را به طلا و ارزش افزوده برای این سرزمین تبدیل کند. 

خبرنگار: محمدامین افشارپور ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی
منبع خبر: www.newsglobal.ir با اندکی ویرایش

درباره‌ی سرودار

کار اصلی ما در تیم سرودار افزایش آگاهی محیط زیستی و معرفی محصولات دوستدار محیط زیست است. ما اینکار را در جهت توسعه­ ی استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست در تمامی جنبه­ های زندگی انجام می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *