دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
خانه / تکنولوژی دوستدار محیط زیست / کارت ویزیت از پارچه‌های دورریز، حس خوب لمس الیاف پنبه

کارت ویزیت از پارچه‌های دورریز، حس خوب لمس الیاف پنبه

شرکت چاپ “MOO” روش قدیمی تولید کاغذ با استفاده از ضایعات پارچه را احیاء کرده است.

در روزگاران قدیم، مردم از دورریزهای پارچه کاغذ درست می‌کردند. اما به مرور زمان به دلیل ارزان‌تر و در دسترس‌تر شدن خمیر چوب، این روش قدیمی ساخت کاغذ کنار گذاشته شد. حالا یک شرکت چاپ به نام MOO امیدوار است که با راه‌اندازی خط تولید کارت ویزیت از جنس الیاف پنبه، بتواند تولید کاغذ با پایه‌ی پارچه را احیاء کند.

این کارت ویزیت ها ۱۰۰% از الیاف پنبه، که اختصاصاً از دورریزهای تولید تی‌شرت آمده‌اند، ساخته شده‌اند. به عبارت دیگر، این الیاف‌ها مواد ناخواسته‌ای هستند که بعد از برش تی‌شرت برجای می‌مانند.

تبدیل این ضایعات پارچه‌ای به کاغذ نه تنها از ورود آن‌ها به لندفیل جلوگیری می‌کند، بلکه کاغذی با بافت فوق‌العاده، نرم و درعین حال محکم که هرگونه جوهری را جذب می‌کند، تولید می‌نماید. به دلیل اینکه تنها از پارچه‌ی تی‌شرت‌های سفید استفاده می‌شود، کارت ویزیت های تولیدی به طور طبیعی سفید بوده و نیازی به سفید کردن بعدی ندارند.

تولیدکنندگان دوستدار محیط زیست

برای این پروژه، شرکت MOO با کارخانه‌ی تولید کاغذ “Mohawk” وارد مشارکت شده است. شرکت Mohawk یک کسب و کار دیرپای خانوادگی است که تمام تولیدش را در ایالات متحده انجام می‌دهد. این شرکت با موضع قوی خود در قبال محیط زیست، اولین کارخانه‌ی تولید کاغذ امریکاست که تمام برق خود را با انرژی تجدید پذیر باد سازگار کرده است. همچنین اولین کارخانه‌ی تولیدی کاغذی است که به سمت “تولید کربن صفر” تغییر رویکرد داده است.

ویدئوی کوتاه زیر درباره‌ی فرایند تولید کاغذ پنبه‌ای بیش‌تر توضیح می‌دهد. همچنین بیان می‌کند که چرا جایگزینی یک منبع دست اول (چوب و کاغذ) با یک محصول ضایعاتی، کار درستی است. همانطور که ریچارد مُراس، مدیرعامل و موسس شرکت MOO می‌گوید: “این یک امر بدیهی و در عین حال بسیار دیوانه‌وار است.”- یک درس ارزشمند درباره‌ی اینکه چگونه از موادی که در دسترس ما هستند، استفاده کنیم. به خصوص آن‌هایی که بخشی از صنعت مد و لباس، دومین صنعت آلوده کننده‌ی جهان بعد از صنعت نفت و گاز، می‌باشند.

 

درباره‌ی سرودار

کار اصلی ما در تیم سرودار افزایش آگاهی محیط زیستی و معرفی محصولات دوستدار محیط زیست است. ما اینکار را در جهت توسعه­ ی استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست در تمامی جنبه­ های زندگی انجام می‌دهیم.

همچنین ببینید

تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب کوچک

تولید انرژی، آب تمیز و کود همه از طریق این تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب کوچک

پژوهشگران در دانشکده‌ی مهندسی دانشگاه فلوریدای جنوبی تکنولوژی جدیدی ساخته‌اند که برای مناطق در حال …

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *