یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه / محصولات ارگانیک / آیا واقعاً سموم شیمیایی می‌خوریم؟

آیا واقعاً سموم شیمیایی می‌خوریم؟

سموم شیمایی کشاورزی

یکی از مشکلاتی که در حوزه‌ی کشاورزی به روش سنتی وجود دارد، مصرف بیش از حد استاندارد سموم شیمیایی و کودهای شیمیایی است. بطوری‌که گاه سلامت محصولات را تحت تاثیر قرار داده و منجر به کاهش کیفیت این محصولات شده است.

به گزارش ایلنا طی سال‌های اخیر و به خصوص بر اثر تحریم‌هایی که در زمینه‌ی واردات محصولات مورد نیاز به بخش کشاورزی وجود داشت؛ استفاده از سموم شیمیایی و کودهای نامرغوب افزایش یافت.

بخصوص کودها و سموم شیمیایی چینی که هیچگونه مجوزی برای مصرف آن در کشور صادر نشده است. این مواد تنها به دلیل اثر بسیار قوی که دارند با سموم دیگر ترکیب شده و در نتیجه محصولی در ظاهر سالم اما در حقیقت ناسالم را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

به گفته‌ی دکتر پاسدار از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، امروزه باقیمانده‌ی سموم مختلف در محصولات کشاورزی و دامی موضوع تحقیقاتی مراکز مهم علمی جهان شده است. چرا که به‌طور مستقیم سلامت انسان‌ها را تهدید می‌کند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، ایشان افزود: خطر آلودگی سیب زمینی، پیاز یا حتی هندوانه کم‌تر از خطر آلودگی گوشت نیست. درصورتی‌که برای توزیع گوشت مهر تأئیدیه‌ی سازمان مربوط مورد نیاز است.

وی اظهار کرد: مطالعات مختلف ارتباط بعضی انواع سرطان‌ها را با افزایش نیترات در مواد غذایی و نیز افزایش باقی‌مانده‌ی سموم کشاورزی نشان داده است. از طرفی افزایش مقاومت‌های آنتی بیوتیکی بی‌ارتباط به مصرف بی‌رویه‌ی آنتی بیوتیک‌ها در کشاورزی نیست.

عوارض خطرناک استفاده از کود‌های سمی نامرغوب در کشاورزی

بر اساس گزارش ایلنا در میان سمومی که در بخش کشاورزی استفاده می‌شود چند سم به چشم می‌خورد که اثرات مخربی بر سلامت انسان دارند. این اثرات تا جایی است که در دراز مدت موجب بروز بیماری‌هایی مانند سرطان شده‌اند.

بیش‌تر بخوانید: کشاورزی ارگانیک و تفاوت آن با کشاورزی پایدار

  • سم د.د.ت

آنچه که مصرف انواع کود و سموم نامرغوب را نگران کننده می‌کند، علاوه بر تاثیر آن بر سلامت محصولات و متعاقبا مصرف کنندگان، تاثیر این سموم در خاک است. خاک‌ها تحت تاثیر این سموم خاصیت تولیدی خود را از دست داده و تا سالیانی طولانی سلامت غذایی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

یکی از این سموم د.د.ت است که عوارض خطرناک و برگشت‌ناپذیری برای بدن انسان دارد. رئیس آزمایشگاه مرجع کنترل غذا و داروی وزارت بهداشت در خصوص استفاده این سم در کشور می‌گوید که گزارش رسمی برای استفاده از این سموم در کشور وجود ندارد. اما هنوز در برخی مزارع کشاورزی به صورت غیر مجاز از این سم استفاده می‌شود.

در سال‌های تحریم علاوه بر این سم که به صورت قاچاق وارد کشور شده و ارزان بوده و اثری قوی بر محصولات دارد، سموم دیگری نیز وارد کشور شده است. استفاده از آن‌ها قانونی نیست. هیچ یک از این سموم اجازه ورود و استفاده در زمین‌های کشاورزی نداشته‌اند.

  • مالاشیت گرین

یکی دیگر از سمومی که استفاده‌ی آن در مزارع پرورش ماهی است؛ سم مالاشیت گرین است. مصرف این سم در کشور توسط سازمان‌های دامپزشکی و شیلات تکذیب شده است. نکته‌ی جالب این است که این سم به راحتی در بازار یافت می‌شود.

این سم سرطان‌زا بوده و مصرف آن در کشورهای جهان ممنوع شده است. این ماده سم ضد قارچ است که برای پاکسازی استخر و محیط پرورش ماهی‌ها استفاده می‌شود. این ماده‌ی شیمیایی روی بافت ماهی باقی مانده و حتی با پختن هم از بین نمی‌رود. درعین حال این ماده مدت‌های طولانی در منابع آبی باقی می‌ماند.

  • آپی‌روس

یکی دیگر از سمومی که در سال‌های اخیر وارد کشور شده و محصولات استراتژیک مزارع را تحت تاثیر قرار داده است، سم آپی‌روس است. ین سم در زمین‌هایی که در آن گندم کشت می‌شود مورد استفاده قرار گرفته است.

ضرر ناشی از مصرف این سم تاجایی پیش رفته است که در سال گذشته در منطقه‌ی صرخه باعث تخریب ۵۰ درصدی مزارع و کاهش چشمگیر محصولات کشاورزی گندم شده است.

  • کلره

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان بخش بسیار زیادی از سرطان در این استان را مربوط به استفاده از این سم در مزارع کشاورزی عنوان کرده است.

خاصیت از بین بردن آفات توسط این سم موجب شد کشاورزان رغبت بسیار زیادی در استفاده بی‌رویه و نامناسب از آن داشته باشند. بدون اینکه از اثر این سم حتی بعد از ۳۰ تا ۴۰ سال آگاه باشند. اثری که در قالب بروز بیماری سرطان خود را نشان خواهد داد.

با توجه به اینکه کیفیت سموم در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته، این امر مصرف سموم در مزارع را تحت تاثیر قرار داده است. یعنی مصرف این سموم در مزراع و گلخانه‌ها نسبت به گذشته رشد قابل توجهی داشته است. همچنین قیمت سم تقلبی در کشور بسیار پایین است. استفاده از این سموم به‌خصوص در گلخانه‌ها رو به افزایش است.

تأثیرات بر خاک، محیط زیست و انسان

احمد مهدوی، عضو انجمن سم شناسی و مسمومیت‌ها در این خصوص گفت: سموم موجود در خاک برای سلامت انسان مضر است و از بین بردن این سموم با شست و شو غیر ممکن است. وی افزود: استفاده نابه جا از کودهای نامرغوب که اغلب نیز چینی هستند؛ موجب آسیب به بافت خاک وصدمه به بدن انسان‌ها است.

مهدوی با تاکید بر اینکه استفاده از کود و سموم درجهت افزایش بهره‌وری نه به نفع انسان و نه محیط زیست است، افزود: در جهت افزایش بهره‌وری زمین مقدار زیادی از سموم در محصولات کشاورزی استفاده می‌کنند که بافت طبیعی مواد غذایی را برهم می‌ریزد و در نتیجه باعث افزایش تشکیل نیتروزامین که ماده‌ای سرطان‌زا است، می‌شود.

عضو انجمن سم شناسی و مسمومیت‌ها، معضل بخش کشاورزی را مصرف بی‌رویه‌ی کود و سموم در بخش کشاورزی دانست و وابستگی کشاورزان به سموم را عجیب ارزیابی کرد.

مهدوی مصرف کودهای شیمیایی را شایع‌ترین عامل بروز سرطان معده عنوان کرد.

علت استفاده از انواع کود و سموم شیمیایی

دکتر پاسدار با بیان اینکه مشکل زمانی شروع می‌شود که تجمع این مواد شیمیایی در محصولات کشاورزی از آستانه‌ی تحمل بدن انسان‌ها فراتر می‌رود، توسعه‌ی شهرنشینی و صنعتی شدن، افزایش جمعیت و بدنبال آن تقاضای بالای مواد غذایی و نتیجتاً تلاش برای تولید زیاد را دلیل استفاده از مواد شیمیایی، آفت کش‌ها، علف کش‌ها و حشره‌کش‌ها در کشاورزی و نیز استفاده از انواع آنتی بیوتیک‌ها و هورمون‌ها در پرورش دام و طیور دانست.

این متخصص تغذیه در ادامه افزود: با توسعه‌ی شهرنشینی و صنتعی شدن امکان تولید مستقیم مواد غذایی برای اکثریت جمعیت دنیا وجود ندارد. لذا اغلب مواد غذایی مصرفی خود را به‌صورت آماده تهیه می‌کنند و از طرفی تنوع محصولات غذایی صنایع تبدیلی روز به روز در حالت توسعه بوده و فرآیندهای مختلف برای تبدیل محصولات کشاورزی به محصولات جانبی با زمان ماندگاری بیش‌تر نیز اعمال می‌شود.

بیش‌تر بخوانید: امنیت غذایی – آیا مزارع ارگانیک قادر به تأمین غذای همه‌ی افراد هستند؟

راه‌حل چیست؟

پاسدار در پایان موارد زیر را از جمله گام‌های اساسی در افزایش امنیت غذایی دانست:

  • کنترل هرچه دقیق‌تر استفاده از مواد شیمیایی در کشاورزی و دامداری
  • نظارت بیش‌تر وزارت کشاورزی در تهیه و توزیع کودها، سموم شیمیایی و سایر مواد کشاورزی در روستاها
  • مسئولیت‌پذیری آن‌ها در قبال سلامت تولید محصولات

وی همچنین وضع قوانین انضباطی شدید و جریمه‌های سنگین برای استفاده کنندگان غیر مجاز و بیش از حد مواد شیمیایی و سموم شیمیایی کشاورزی را از دیگر راه‌های افزایش امنیت غذایی اعلام کرد. و گفت: این امر مستلزم وجود آزمایشگاه‌های کنترل کیفی محصولات کشاورزی قبل از توزیع و صدور مجوز و شناسنامه برای قابلیت عرضه به مصرف کنندگان است.

تهیه و تنظیم: سرودار

منبع ۱: همشهری آنلاین
منبع ۲: خبرگزاری آنا

 

درباره‌ی سرودار

کار اصلی ما در تیم سرودار افزایش آگاهی محیط زیستی و معرفی محصولات دوستدار محیط زیست است. ما اینکار را در جهت توسعه­ ی استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست در تمامی جنبه­ های زندگی انجام می‌دهیم.

همچنین ببینید

کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک و تفاوت آن با کشاورزی پایدار

کشاورزی ارگانیک کشاورزی ارگانیک سیستم مدیریت تولید جامع‌نگر است که بر اساس کاربرد حداقل نهاده‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *