یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه / محصولات ارگانیک / استاندارد ملی ارگانیک ایران ۱۱۰۰۰ به چه محصولاتی تعلق می‌گیرد؟ – دانلود استاندارد ۱۱۰۰۰

استاندارد ملی ارگانیک ایران ۱۱۰۰۰ به چه محصولاتی تعلق می‌گیرد؟ – دانلود استاندارد ۱۱۰۰۰

استاندارد ملی ارگانیک ایران

استاندارد ملی ارگانیک ایران ۱۱۰۰۰ برای فرآورده‌های زیر که دارای برچسب “مواد غذایی ارگانیک یا زیستی” می‌باشد، کاربرد دارد:

الف) گیاهان یا محصولات گیاهی، دام‌ و فرآورده‌های دامی فرآوری نشده
ب) محصولات گیاهی و دامی فرآوری شده حاصل از فرآورده‌های بند الف برای مصارف انسان و خوراک دام.

این استاندارد برای تمام مواد و یا محصولاتی که از طریق دست‌ورزی ژنتیکی و یا ارگانیسم‌های تراریخته تولید شده‌اند، (به دلیل عدم مطابقت با اصول تولید مواد غذایی ارگانیک) کاربرد ندارد.

استاندارد ملی ارگانیک ایران ۱۱۰۰۰ اولین گام در ایجاد هماهنگی بین‌المللی برای الزامات مربوط به تولید، بازاریابی، بازرسی و ضرورت برچسب‌گذاری محصولات ارگانیک می‌باشد. در زمینه‌ی تدوین استانداردهای روش تولید ارگانیک و اجرای آنها هنوز تجربیات کافی وجود ندارد. همچنین درک و آگاهی مصرف‌کننده در زمینه‌ی روش‌های تولید مواد غذایی ارگانیک (در جزئیات خاص با ویژگی‌های مهم) در مناطق مختلف جهان متفاوت است.

بنابراین اصول تولید مواد غذایی ارگانیک در مزرعه، آماده‌سازی، نگهداری، حمل و نقل، برچسب‌گذاری و بازاریابی و همچنین مواد اولیه‌ی مجاز برای حاصلخیزی و بهبود خاک، کنترل آفات و بیماری، بیماری‌های گیاهی، افزودنی‌های غذائی و مواد کمک فرآیند در استاندارد ۱۱۰۰۰ مدنظر قرار می‌گیرد.

اهداف کلی استاندارد ملی ارگانیک ایران ۱۱۰۰۰ به شرح زیر است:

  • حمایت از مصرف‌کننده در برابر تقلب در بازار و ادعاهای غیرمستند درباره‌ی محصول
  • حمایت از تولیدکنندگان فرآورده‌های ارگانیک در برابر ارائه‌ی فریبکارانه‌ی فرآورده‌های غیرارگانیک به جای فرآورده‌های ارگانیک
  • حصول اطمینان از بازرسی تمام مراحل تولید، آماده‌سازی، نگه‌داری، حمل و نقل، فروش و مطابقت آن با این استاندارد
  • هماهنگی مقررات تولید، آماده‌سازی، گواهی، شناسائی و برچسب‌گذاری محصولات ارگانیک
  • تهیه‌ی استاندارد برای سیستم کنترل مواد غذائی ارگانیک به منظور تسهیل شناسائی سیستم ملی معادل برای واردات
  • پایداری و بهبود سیستم کشاورزی ارگانیک در کشور برای مشارکت در محافظت منطقه‌ای و جهانی.

تنها متولی صدور استاندارد ملی ارگانیک ایران

لازم به ذکر است نشان ملی محصول ارگانیک صرفا توسط سازمان ملی استاندارد ایران اعطا می گردد. در این زمینه نظر شما را به اطلاعیه‌ای که در وبسایت سازمان ملی استاندارد منتشر شده است، جلب می‌کنیم:

سازمان ملی استاندارد ایران تنها دستگاه متولی و اجرایی کشور است که مجاز به صدور نشان ملی محصول ارگانیک بوده و به رسمیت شناخته می‌شود.

به گزارش مرکز ملی تایید صلاحیت ایران: براساس شکایات دریافت شده از برخی بنگاه‌ها یا فعالان اقتصادی که خود را به عنوان مرجع صدور گواهی محصول و نشان ارگانیک معرفی نموده و در تبلیغات ادعا می‌نمایند که “چنانچه تولید کننده یا صاحب کالا به عضویت گروه تعیین شده از سوی آنان در نیامده و موفق به دریافت نشان محصول از سوی بنگاه‌های مذکور نشود، محصول ارگانیک تلقی نمی‌شود”. لذا به آگاهی هموطنان و به ویژه ذی‌نفعان می‌رساند تاکنون هیچ انجمن و یا سازمانی به عنوان سازمان گواهی کننده‌ی محصول ارگانیک (مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ۱۱۰۰۰) موفق به اخذ گواهینامه بر اساس استاندارد ۱۷۰۶۵ از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران نشده است.

گفتنی است: اعطای نشان یا لوگوی ملی محصول ارگانیک در زمره فعالیت‌های تصدی‌گری قرار نداشته و قابل تفویض به غیر، اعم از بخش خصوصی و غیر خصوصی نبوده و هرگونه ادعا در این خصوص فاقد وجاهت قانونی است.

در ایران نیز محصولاتی وجود دارند که پس از طی مراحل مختلف و زمان‌بر، موفق به اخذ این نشان استاندارد گردیده‌اند. در نوشته‌های بعدی به یکی از این محصولات که حاصل دسترنج یکی از کشاورزان زحمتکش گیلانی است، خواهیم پرداخت.

همچنین با کلیک بر دکمه‌ی زیر می‌توانید استاندارد ملی ارگانیک ایران ۱۱۰۰۰ با موضوع “الزامات تولید، فراوری، بازرسی و صدور گواهی، برچسب گذاری و بازار رسانی مواد غذایی ارگانیک” را دانلود فرمائید:

دانلود استاندارد ملی ارگانیک ایران 11000

تهیه و تنظیم: سرودار
منبع ۱: وبسایت گواه سبز
منبع ۲: وبسایت سازمان ملی استاندارد ایران – پژوهشگاه استاندارد
منبع ۳: وبسایت سازمان ملی استاندارد ایران

درباره‌ی سرودار

کار اصلی ما در تیم سرودار افزایش آگاهی محیط زیستی و معرفی محصولات دوستدار محیط زیست است. ما اینکار را در جهت توسعه­ ی استفاده از محصولات سازگار با محیط زیست در تمامی جنبه­ های زندگی انجام می‌دهیم.

همچنین ببینید

سموم شیمیایی

آیا واقعاً سموم شیمیایی می‌خوریم؟

یکی از مشکلاتی که در حوزه‌ی کشاورزی به روش سنتی وجود دارد، مصرف بیش از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *