یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
خانه / سبک زندگی دوستدار محیط زیست / ترکیبات شوینده‌ها از نظر سلامت و ایمنی

ترکیبات شوینده‌ها از نظر سلامت و ایمنی

محصولات پاک کننده در منزل شما ممکن است حاوی ترکیبات پرخطر باشند. بسیاری از برندها آگاهی از ترکیبات شوینده‌ها را برای مصرف کنندگان دشوار و یا غیرممکن می‌سازند. این محصولات به طور معمول ترکیبات شیمیایی دارند که می‌تواند موجب مشکلات باروری، تشدید آسم، سوزش و التهاب پوست و آسیب به محیط زیست شود. حتی بعضی از این ترکیبات به بروز سرطان نسبت داده شده‌اند.

راهنمای EWG برای تمیزکاری سالم و ایمن در سال ۲۰۱۲ راه اندازی شد تا پرده از این راز بردارد. به منظور به روزرسانی این راهنما در بهار ۲۰۱۶، ما دوباره هزاران برچسب و تصویر محصولات و صدها مورد از وب سایت شرکت‌ها را تجزیه و تحلیل کردیم.

این راهنما اکنون شامل اطلاعاتی درباره‌ی بیش از ۲۵۰۰ محصول است. و به شما این امکان را می‌دهد تا به راحتی درباره‌ی خطرات بهداشتی و نگرانی‌های محیط زیستی مرتبط با هزاران ماده‌ی شیمیایی موجود در پاک کننده‌ها آگاهی کسب کنید. این راهنما همچنین در نظر دارد به شما در انتخاب‌های هوشمندانه‌تر و سالم‌تر یاری رساند. چرا که این امر بازار شوینده‎‌ها را به سوی سلامت و شفافیت بیش‌تر سوق می‌دهد.

ما اطلاعات ۴۰۶ محصول از ۸۵ برند را به مطالب گذشته افزوده و یا به‌روزرسانی کرده‌ایم. تمرکز اطلاعات بر روی محصولاتی است که شما [امریکائی‌ها] غالباً از آن‌ها استفاده می‌کنید –لباسسشویی (۱۸۸ محصول)، ظرفشویی (۱۲۴ محصول) و چند منظوره‌‌ها (۹۴ محصول). محصولات مشخص شده یا در قفسه‌های فروشگاه‌ها یافت شدند. یا از اکتبر ۲۰۱۵ تا فوریه ۲۰۱۶ توسط تولیدکنندگان به EWG ارائه گردیده‌اند. علاوه بر بسته‌بندی محصولات، برچسب‌ها و وب سایت‌ها، اطلاعات به دست آمده از اسناد افشای ترکیبات و برگه‌های اطلاعات ایمنی کارگران، که توسط اداره‌ی کل ایمنی و سلامت شغلی ایالات متحده الزامی است، برگرفته شده است. تمام محصولات بر اساس راهکارهای راهنمای روش تمیزکاری سالم ارزیابی و رتبه بندی شدند.

 

ارزیابی‌های EWG نشان داده است:

 • در این به‌روزرسانی تقریباً نیمی از محصولات در ارتباط با افشای ترکیبات، رتبه‌ی “ضعیف” را بدست آوردند.
 • تنها حدود یک محصول از هر هفت محصول، بر اساس سمیتِ پایین برای انسان و محیط زیست و افشای قطعی ترکیبات، رتبه‌ی A یا B کسب کرده‌اند. کمی بیش از یک از هر شش محصول، رتبه‌ی قبولی C به دست آورند – بیش از دو سوم محصولات، ضعیف عمل کرده و رتبه‌ی D یا F دریافت کرده‌اند.
 • حدود سه چهارم محصولات حاوی ترکیباتی هستند که ممکن است دارای اثرات نگران کننده‌ای برای سلامت سیستم تنفسی باشند. همچنین به طرز نگران کننده‌ای، چنین ترکیبات شیمیایی به طور معمول در اسپری‌های چندمنظوره یافت می‌شوند.
 • بیش از یک چهارم محصولات «از نگرانی متوسط تا زیاد» امتیازبندی شدند. زیرا حاوی ترکیباتی هستند که به بروز سرطان ارتباط داده شده‌اند، یا ممکن است حاوی ناخالصی‌هایی باشند که موجب بروز سرطان شوند.
 • یک پنجم محصولات «از نگرانی متوسط تا زیاد» امتیازبندی شدند. زیرا حاوی ترکیباتی هستند که با اختلالات رشد و غدد درون ریز و مشکلات باروری مرتبط هستند.
 • بیش از ده درصد محصولات خاصیت خورندگی داشته و قادرند آسیب دائمی به چشم‌ها و پوست وارد کنند.
 • ده درصد از محصولات بر اساس تحریک و آسیب پوستی و حساسیت‌های پوستی، «از نگرانی متوسط تا زیاد» امتیازبندی شدند. زیرا حاوی ترکیبات نگران کننده‌ای هستند.
 • تقریباً ۶۰% محصولات «از نگرانی متوسط تا زیاد» امتیازبندی شدند. زیرا یک یا چند ترکیب در آن‌ها برای محیط زیست خطرآفرین هستند. این ترکیبات شیمیایی تنها تا حدی توسط تصفیه خانه‌های فاضلاب حذف می‌شوند و به آسانی تجزیه نمی‌گردند. همچنین در محیط زیست پایدار بوده و برای زندگی آبی سمی هستند.

 

حدوداً نیمی از محصولاتی که EWG برای این به‌روزرسانی ارزیابی کرده است از نظر افشای ترکیبات، رتبه‌ی «ضعیف» کسب کرده‌اند. جزئیات سایر افشاگری‌ها به شرح زیر است:

 • کم‌تر از ۴۰% محصولات که به جای پنهان شدن در پس توضیحاتی مبهم مانند “نگهدارنده‌ها” و “سورفاکتانت” اطلاعات نسبتاً کامل و مشخصی از ترکیبات ارائه داده بودند، رتبه‌ی “خوب” دریافت کرده‌اند. ۵% از شوینده‌ها به هیچ وجه اطلاعاتی روی برچسب ارائه نکرده‌اند.
 • تقریباً ۷ محصول از هر ۱۰ محصول، از واژه‌های “عطر” و “معطرکننده” استفاده می‌کنند. این‌ها واژه‌هایی چند پهلو هستند که می‌توانند وجود ترکیبات شیمیایی از قبیل مشک‌های مصنوعی با خاصیت تجمع زیستی را پنهان نمایند. این ترکیبات موجب اختلالات غدد درون‌ریز و باروری و آسیب‌های رشدی می‌شوند. ۷% از محصولات نیز واژه‌ی “اسانس” را که به اندازه‌ی همان دو واژه مبهم است، در فهرست خود به کار برده‌اند.
 • کمی بیش از یک چهارم محصولات به طور کامل ترکیبات خود را در هر موقعیتی، چه بر روی برچسب و چه به صورت آنلاین افشا نموده‌اند. تنها ۱۴% شرکت‌ها، اعتبار کامل را برای افشای ترکیبات بر روی برچسب محصول و ۱۴% دیگر برای افشای ترکیبات در وبسایت محصولات کسب کرده‌اند.
 • برای برخی از محصولاتی که دارای برگه‌های اطلاعات درباره‌ ایمنی کارگران هستند، مدارک آشکار ساخته است که حداقل یک ماده‌ی شیمیایی اضافه بر روی برچسب با در وبسایت مشخص نشده‌اند. نگران کننده‌ترین موارد وجود بنزن در برگه‌ی اطلاعاتِ ژل ظرفشویی سازگار با محیط زیستِ برندی خاص و وجود فرمالدئید در برگه‌ی اطلاعات ۸ محصول ظرفشویی و لباسشویی دیگر هستند. تماس طولانی مدت با بنزن، با سرطان خون، کم‌خونی و آسیب به مغز استخوان ارتباط دارد. فرمالدئید نیز ماده‌ی معروفی است که سرطان‌زا، تحریک کننده‌ی تنفسی و آلرژی‌‌زا است.
 • ۱۲% از محصولات به جای فهرست ترکیبات شیمیایی مشخص رنگ‌ها، از واژه‌های “ماده‌ی رنگی” یا “رنگ” استفاده می‌کنند. دو نوع ماده‌ی رنگی که در برخی موارد فهرست شده بودند، احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک و در صورت آلوده شدن با ناخالصی‌ها، موجب سرطان می‌شود.
 • از دیگر واژه‌های رایجِ به نظر واضح، اما مبهم، شامل ترکیبات شیمیایی”روشن کننده‌های پارچه” یا “روشن کننده‌های نوری” هستند. این ترکیبات موجب روشن‌تر به نظر رسیدن لباس‌ها می‌شوند.

 

ما ترکیبات شیمیایی نگران کننده‌ی دیگری را نیز شناسایی کردیم.

 

تقریباً ۴۰% از محصولاتی که مورد بررسی قرار گرفتند، حاوی نگهدارنده‌ی ایزوتیازولینون بودند. این نگهدارنده می‌تواند موجب ایجاد آلرژی و یا تشدید آن شود. محققان و پزشکانی از بیش از ۱۲ کلینیک، مواردی از حساسیت شدید پوستی و اپیدمی فزاینده‌ی قریب‌الوقوعی از آلرژی به نوعی خاص از ایزوتیازولینون به نام متیل ایزوتیازولینون یا MI گزارش کرده‌اند. اتحادیه‌ی اروپا، اخیراً استاندارد ایمنی خود را برای این ترکیبات شیمیایی در محصولات آرایشی ضد آب پایین آورده است.با وجود اینکه دست‌ها و ساعدهای مردم امریکا هنگام شستشوی ظرف‌ها مرتب و به صورت طولانی در معرض این مواد قرار می‌گیرند، ایالات متحده هیچ محدودیتی اعمال نکرده‌ است. تعداد کمی از محصولات دارای یکی از سه ترکیب نگهدارنده‌ای هستند که وقتی با آب ترکیب می‌شوند، فرمالدئید آزاد می‌کنند.

۱۴% از محصولات حاوی سدیم بورات (بوراکس) و یا خانواده‌ی بوریک اسید هستند. سدیم بورات ماده‌ی محرک حاد تنفسی است که با خونریزی بینی، سرفه، گلودرد، تنگی نفس و گرفتگی سینه ارتباط دارد. این ماده همچنین با کاهش تعداد اسپرم و میل جنسی در کارگران مردِ در معرض و کاهش تخمک‌گذاری و باروری در حیوانات آزمایشگاهی همراه بوده است. سدیم بورات و بوریک اسید می‌توانند از جفت عبور کرده و به جنین در حال رشد صدمه بزنند.

در بیش از ۴۰% محصولات آنتی باکتریال تحت بررسی، ترکیبات میکروب‌کش مضر به نام کوآت یا ترکیبات آمونیوم چهار ظرفیتی یافت شد. شواهد حاکی است کوات‌ها ممکن است موجب اختلال باروری در انسان‌ها شود. ترکیب فعال دیگری که در گندزداها مورد استفاده قرار می‌گیرد، سفیدکننده‎ها هستند. سفیدکننده‌ها در بیش از ۱۰% محصولات گندزدا و در بیش از نیمی از مایع‌های ظرفشویی که مورد برررسی قرار گرفتند وجود داشتند. سفیدکننده یا هیپوکلرید سدیم می‌تواند سوختگی‌های شدید و آسیب چشمی ایجاد کند. هم هیپوکلرید سدیم و هم کوات‌ها می‌توانند موجب بروز آسم حتی در افراد سالمی شوند که در معرض مکرر این مواد با غلظت کم قرار می‌گیرند. اسید لاکتیک که ماده‌ی ایمن‌تری برای کشتن میکروب‌ها است، تنها در کمی بیش از یک چهارم محصولاتِ گندزدا یافت شدند.

مترجم: سیده زینب مهدویان
منبع: وبسایت EWG

همچنین ببینید

تغییر اقلیم چیست

تغییر اقلیم و عوامل موثر بر آن چیست؟

علت اصلی پدیده‌ی تغییر اقلیم رهایش بیش از حد گازهای گلخانه‌ای در جو است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *